Čerstvé zeleninové šťávy. Zdraví, které chutná. Fytochemikálie.

sklenice
Čerstvé zeleninové šťávy. Zdraví, které chutná. Fytochemikálie.

Čerstvé, za studena pomalu lisované zeleninové šťávy jsou obrovským zdrojem, pro tělo vysoce příznivých, látek. Těžko sníte denně kilo mrkve, ovšem vypít ji není problém. Pokud šťávu vylisujete, podstatným způsobem zvyšuje využitelnost trávicím organizmem a rychlost působení na lidský organizmus.

Při lisování obilných tráv, které se ještě v padesátých letech prodávaly v lékárnách, je využitelnost obilních džusů pro lidské tělo zásadní. Víte, jaký je nejoblíbenější džus v Japonsku ? Mladý ječmen. Po sklenici čistě přírodní šťávy se budete rychle cítit skvěle. A není to ani drahé. Vždyť například kilo mrkve je v ceně kolem 10 Kč.

V čerstvých za studena pomalu lisovaných šťávách jsou obrovským přínosem enzymy. Nyní se ale podívejme na fytochemikálie.

Fytochemikálie

Jsou látky, které si vytvářejí rostliny. Pro člověka mají velký vliv jako látky pro omlazování, detoxikaci, a antioxidační účinky. Pokud jíte ovoce a zeleninu, vstřebatelnost látek je kolem 17 %, navíc trávení trvá 3 – 6 hodin. Pijete – li vylisované šťávy, využitelnost se zvyšuje na 65 % a dobra trávení se snižuje na 10 až 15 minut. Jde tedy o „rychlé nakopnutí organizmu“.

Polyfenoly

Nejznámější vlastností polyfenolů je antioxidace. Snižují cholesterol, který se jinak usazuje na stěnách cév a podněcuje rozvoj aterosklerózy. Polyfenoly obsahují například červená vinná šťáva i červené víno. Jak se říká: „Ve víně je pravda“, a pokud se navíc budeme řídit výrokem ….. „ Všechny látky jsou jedy, záleží na dávce “ ….. jak kdysi vyslovil Paracelsus, střídmá konzumace červeného vína našemu zdraví může jen prospět.

Lykopen

Lykopen je nedávno objevená látka. Pigment, který dává rajčatům červenou barvu. Patří do skupiny karotenoidů, které mají antioxidační vlastnosti. Dokáže zneškodnit volné radikály a pomoci vyplavení z těla. Lidské tělo si ji neumí Lykopen samo vyrobit. Snižuje riziko výskytu rakoviny, , kardiovaskulárních a degenerativních onemocnění, cholesterolu v krvi, zabraňuje stárnutí kůže a slouží jako ochrana před UV zářením.

Betakarotén

Má vliv na zdravý zrak a pokožku a vlasy. Jde o provitamín, který se v těle mění na vitamín A. Říká se mu taktéž mrkvové barvivo. Užívá se na začátku opalovací sezony. Je dobré přidat citrónovou šťávu a tuk. Přebytečné zásoby se uloží v kůži, poznáte to ve změně barvy kůže. U přírodního zdroje nehrozí předávkování. S mrkvovou šťávou mám perfektní zkušenosti. Do týdne dokáže změnit krevní obraz výrazně k lepšímu stavu. Pokud pijete 3 týdny, budete vypadat jako ze solárka.

Kyselina listová

Je jedním z vitamínů skupiny B. Má velký vliv na tvorbu nových buněk, měla by se užívat v těhotenství. Ve stravě, pokud nepijeme zeleninové šťávy, je příjem kyseliny listové, zvláště v těhotenství, nedostatečný. Bohaté na kyselinu listovou jsou především následující potraviny:

Fazole, hrách, pomeranč, ananas, rajčata, zelenina – listová zelenina, zejména špenát, brokolice, růžičková kapusta, chřest.

Protože většina těhotenství je neplánových, měla by se kyselina listová užívat pravidelně v produktivním věku.

Vitamín C

Byl objeven v roce 1928. Jednou dobu byl používán jako lék na všechno. Od nachlazení po rakovinu. Jeho nedostatek i přebytek je pro lidské tělo problém. Je nezbytný k životu a udržení zdraví. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Zpracováním se snižuje obsah vitamínu C o 10 % každých 5 minut vaření. Sušením se snižuje o 50 %. Velká ztráty způsobuje konzervace a blanšírování. Za pokojové teploty se ztrácí do měsíce, včetně džusů. Nejlepší je zdroj vitamínu zmrazit, či zabránit oxidaci uchováním v suchém místě v tabletách. Nedostatek se projevuje snížením pevnosti cévní stěny, vypadáváním zubů, snížením vazivového aparátu zubu, snížením odolnosti organizmu k nemocem apod.

Flavonoidy

Flavonoidy, jinak nazývané vitamín P, se nacházejí v ovoci, v květech, v zelenině, i v čaji a v dalších potravinách. Chrání buňky uvnitř těla před škodlivými látkami přicházejícími zvenčí i zevnitř organismu. Dobře působí proti zánětům, ničí viry a mají antioxidační účinek.

Katechiny

Katechiny jsou podobné jako flavonoidy a nacházejí se především ve vyšších rostlinách, jejich nejvýznamnějším zdrojem je čajovník čínský (Camellia sinensis), který působí jako prevence před onemocněním cév a srdce, vývojem žaludečních vředů a rakoviny tlustého střeva.

Antokyany

Antokyany můžeme najít, jako barviva rozpustná ve vodě, ve zralých plodech ovoce, v květech (např. růže, vlčí mák) a v některé zelenině (červené zelí). Jsou červené až modrofialové.

Indol

Indoly jsou látky, které umí přetransformovat hormony škodlivé v hormony pozitivně působící. Pomáhá jako prevence onemocnění spojených zrovna s hormony – nádory vaječníků, prostaty, varlat, dělohy, prsou,…

Isoflavony

Jde o fytoestrogeny, podobné ženským hormonům. Používají se při léčbě potíží v klimakteriu a jako prvence proto osteoporóze. Vyskytují se v sóji a v červeném jeteli, čočce a lnu. Jak vidíte, zdraví může být zábavné a chutné. Pití šťáv má v praxi velký dopad na redukci váhy. Prostě nemáte hlad a na sladké ani chuť. Jsou i lidé, kteří svoji „nutriční spokojenost“ posunuli ještě dál. Nejen pití čerstvých zeleninových, za studena pomalu lisovaných šťáv, ale stali se z nich vitariáni. Počet veget barů v ČR v poslední době prudce roste. Zkuste ochutnat, třeba vám bude tato strava vyhovovat. Současná probíhající společenská změna prochází i změnou stravování. Společnost se mění.

Zdraví dávno přestalo být národním bohatstvím. Je to Vaše soukromá záležitost. Stejně se mění i topení dřevem. Dřevo již není levný odpad. Dřevo se stalo obchodní komoditou. A zdraví snad ne?

Autor: Ing. Pavel Sýkora, Martička Sýkorová


Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články
Teplá voda denně zdarma. Celoročně
Dotace na novostavby 585 000,- Kč
Vitariánská strava. Row food. Živá strava