Do moderního města patří moderní baťovské domky. Baťovských domků je spousta, různé úrovně zateplení a různé úrovně opotřebení.
Jinak se bydlí ve Zlíně na Lesní čtvrti, jinak na Podvesné, jinak na Zálešné, jinak na Letné, nebo v Otrokovicích. Třeba v Otrokovicích jsou velké pozemky, často ohrazené, hodně psů. Taková Jižní Morava, osluněná. Zase je tam nepevné podloží. Všechno má své výhody a nevýhody. Ač jsou baťovské domky „typově stejné“, přece každá oblast řeší rozdílné problémy.
Baťovské domky jsou pro Zlín stále zásadní bydlení. Proto vyžadují ohled, podporu. Všichni si myslí, že baťovské domky dobře znají, přitom jsou velmi často, z hlediska odborných informací spíše jen mystifikování médii. Novináři rozšířili hodně nepravd, například, že jsou problémy se zateplováním.
Opak je pravdou. Nikdy nebyly tak výhodné podmínky pro zateplování, zvláště památkově chráněných baťovských domků, jako dnes. Baťovský domek představuje energetickou fosilii. Občas dosahuje energetické náročnosti budov i 500 kWh / m2 a rok. Pro srovnání. Novostavby jsou kolem 80 – 100 kWh / m2 a rok, nízkoenergetické domy do 45 kWh / m2 a rok, pasivní, které se dnes již běžně staví, do 15 až 20 kWh / m2 a rok. Baťovský domek má obrovskou výhodu. Snadno zateplením lze ušetřit i 80 % energií na vytápění a teplou vodu. Je lepší kupovat baťovský domek bez zateplení, než zateplený. Za posledních 10 let došlo k obrovskému kvalitativnímu posunu v oblasti zateplování. Zateplíte – li jej dnes, bude „ zateplen násobně lépe“, než baťovský domek, který se zateploval před 10 lety. Pokud vám projekt zateplování vypracuje kvalitní energetický auditor, (dnes energetický specialista) , je velkou výhodou, že sladí celý projekt komplexně. Nemáte pak potíže třeba s plísní, s úniky tepla přes tepelné mosty „ a jiné nedodělky“. Nedílnou, lákovou součástí jsou pak dotace. Obvykle lze dosáhnout u půldomku bez přístavby nějakých 377 620,- Kč dotace, v případě přístavby více. Taktéž u jednodomku bude dotace vyšší. Dotace lze i čerpat zpětně, - je – li domek zateplen dostatečně kvalitně a není li to příliš dlouho.
Čím topit?
Baťovské domky topí vším možným. Většinový je plynový kotel, plyn ale zvláště po zateplení není nejvýhodnější. Již před 8 – 10 lety jsme vyřizovali dotaci, tehdy asi 80 000,- Kč na tepelná čerpadla pro baťovské domky. Dodnes tak, po výměně zemního plynu za tepelné čerpadlo, spokojeně topí tepelným čerpadlem. Některé domky mají Vavky, jiné krby, sem tam i kotel na tuhá paliva. Mají i teplovodní solární kolektory. Snadným a výhodným řešením je malé tepelné čerpadlo, poháněné 4 fotovoltaickými panely, čímž zajistí teplou vodu celoročně, ano celoročně, zadarmo. Vždy je nutno zvážit možnosti a záměry investora s dispozicemi nemovitosti.
Dotace na baťovské domky
Faktem ale je, že celkové náklady na elektřinu pro domácnost a topení zatepleného baťovského domku, mohou být velmi nízké. Škoda nevyužít dotací. Moderní baťovský domek může dosáhnout vysoké úrovně energetické soběstačnosti. A zde se dostáváme k potravinové soběstačnosti. U mnoha baťovských domků jsem viděl skleníky, ale i jezírka, i s užitkovými rybami. Dost domků využívá hydroponické pěstování rostlin. Možná i aeroponické, s tím se ale příliš nechlubí. V brzké budoucnosti, kvůli jednoduchosti a velmi vysokým výnosům lze očekávat akvaponické skleníky. Dům pak bude nejen energeticky, ale i potravinově, vysoce soběstačný.
Autor: Ing. Pavel Sýkora, Energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články:
Ušetřete 80 % tepla zateplením
Zateplování baťovských domků
Dotace na novostavby 2014
Soběstačnost potravin z malé zahrádky