Kdysi známý ze sci-fi filmů, dnes hmotnou realitou. To je osobní robot Luna Dynamics. Tento počítačem řízený robot vypadá trochu jako člověk. Má dvě „ruce“, hlavu a umí se pohybovat. Přečtěte si, jak takový robot funguje a co všechno zvládne.
Luna Robo Dynamics
Luna je osobní robot navržený a vyrobený firmou Robo Dynamics a je určený pro použití v domácnosti. Robot je plně programovatelný a dá se rozšířit o další nastavení. Součástí jeho vybavení jsou mimo jiné osmipalcový dotykový displej, stereo reproduktory, 3 mikrofony, HD kamera a několik elektromotorů umožňujících robotu se pohybovat.
Robot Luna dosahuje výšky 1,5 metru a váží 27,2 kg. K tělu má připevněné kovové „paže“, díky kterým dokáže například servírovat nápoje nebo vyvenčit psa. Robot se dokáže pohybovat díky kolečkům umístěným zespodu. Luna byl navržen tak, aby díky množství USB portů bylo možné k němu přidat další vybavení. Prostřednictvím obchodu s aplikacemi se pak dají dokoupit různá rozšíření.
A co robot Luna umí? Mimo jiné může například dohlédnout na starší lidi v jejich domově. Rovněž může být zaměstnán jako zdravotní asistent, který bude pacientům připomínat, aby si vzali léky. Robot také může asistovat zdravotním sestrám a podávat potřebné pomůcky. Robot také může například pomocí zabezpečovacího zařízení hlídat budovy a předcházet tak nebezpečným situacím. Výrobce věří, že brzy budou trhem vyvinuty nové aplikace, které umožní další využití robota. Současně se majitelé firmy Robo Dynamics nechali slyšet, že do roku 2021 očekávají, že robot bude běžnou součástí domácností po celém světě. Pořídili byste si robota?
Jak vzniklo slovo robot?
Lidstvo si s myšlenkou osobních robotů pohrávají již od dávných časů. Důkazem je řada románů a filmových zpracování, ve kterých se polidštění roboti objevují. Slovo robot vůbec poprvé použil český dramatik Karel Čapek ve svém románu R. U. R. (Rossumoví univerzální roboti). Méně známá je informace, že slovo vymyslel bratr spisovatele Josef Čapek, který byl rovněž spisovatelem a básníkem. Později bylo toto slovo převzato do mnoha jazyků a slovo s rostoucím technickým pokrokem nabývalo na významu. Dnes se používá zcela běžně.
Zdroj: Lottoland