Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Jak vybrat vnější filtr do akvária - ZSTYL.CZ

Jak vybrat vnější filtr do akvária

filtr
Jak vybrat vnější filtr do akvária

Jednou z nejdůležitější součástí akvarijní techniky je určitě filtr. Musíme si tedy zjistit, co za práci nám takový filtr v akváriu odvádí, abych při nákupu zvolili ten nám nejlépe vyhovující. Pro začínající akvaristy upřesníme, že máme filtry vnější a vnitřní. Jak již název napovídá, vnitřní filtr je umístěn přímo v akvarijní nádrži a vnější, nebo také externí, je umístěn mimo akvária, např. v akvarijní skříňce. My se však v dnešním článku zaměříme na filtr vnější.

Jedinou podmínkou pro umístění vnějšího filtru je, aby se nacházel pod úrovní hladiny akvária. Hadice, obvykle dvě, jedna pro vstup a jedna pro výstup, by neměly být příliš dlouhé a se zbytečnými ohyby, aby se nám nesnižoval výkon filtru.

Každý takový filtr obsahuje nasávací pumpu, která zajišťuje dopravu vody z akvária do filtrační nádoby, kde je filtrována a následně vytlačena zpět do nádrže akvária. Tato nasávací pumpa je vpodstatě použitá jen pro zprovoznění, tedy nasátí vody do filtru nebo tehdy, když filtr odpojíme např. z důvodu údržby nebo poruchy.

Při výběru a nákupu vnějšího filtru bychom měli sledovat jednak objem filtračního média (náplně), pak průtok a v neposlední řadě i kvalitu zpracování filtru.

Nyní přejděme k jednotlivým položkám výběru.

Objem filtračního média (náplně)

Důležitější než průtok filtrace je co největší objem filtrační výplně. A to z toho důvodu, že průtoku můžeme pomoci čerpadly, ale nízké množství filtrační náplně již nedoženeme ničím. Proto pamatujme, že „čím větší filtr, tím lepší“ a nic tím nezkazíme. Zde se zcela jistě nevyplatí šetřit. Tzv. nitrifikační, tedy „hodné“ bakterie, potřebují k tomu aby biologicky vyčistily vodu, co největší plochu pro jejich osídlení. Tak např. asi 100 litrové akvárium by mělo obsahovat asi 10 litrů objemu filtrační hmoty.

Při koupi filtračního materiálu bychom určitě neměli šetřit. Jestliže si koupíme levný, většinou modrý molitan – tzv. bioakvacit, musíme počítat, že nám v porovnání s kvalitním filtračním substrátem vyčistí vodu 10x méně.

skříňka

Průtok

Jak již bylo výše řečeno, při koupi filtru je třeba zohlednit jeho průtok, který se uvádí v litrech za hodinu (l/h). Po určité době používání se nám filtr zanese a tím se sníží jeho výkon. Ten se může taktéž snižovat např. dlouhými nebo ohnutými hadicemi. Takže se může stát, že se nám sníží průtok filtru i o ½ výkonu. Proto je vhodné si pořídit až 10x účinnější průtok, než je objem Vašeho akvária. S průtokem nám mohou pomoci proudová čerpadla, která zajistí pohyb vody v akváriu, jelikož by v žádné části akvária neměla voda nikdy stát. Průtok vody má vliv na proud v akváriu. Ten nám sbírá do filtru nečistoty a rozvádí mimo jiné kyslík a hnojivo po celém akváriu.

Kvalita zpracování

Při nákupu bychom se měli věnovat také kvalitě konstrukce filtru, abychom nemuseli brzy řešit mechanické poškození nebo dokonce protékání filtru. Cenové relace filtrů se dost liší, avšak s vyšší cenou nemáme záruku vyšší kvality. Mezi známé značky patří filtry firmy Aqua Nova CNF, Eheim, Sunsun, Teta rTEC a JBL.