Kůl v plotě, viróza, krabice vína anebo kapříci

viróza
Kůl v plotě, viróza, krabice vína anebo kapříci

Česká politická scéna je plná novotvarů, které zlidověly a obohatily, tak naše slovníky. Děkujeme všem politikům, že se naše čeština neustrne a může se pořád vyvíjet. Přečtěte si výkoky, které se na dlouho zapsaly do našich slovníků a pamětí národa. 

  

Kůl v plotě

Jeden z nejstarších známých výrazů je Jakešův „ Kůl v plotě“. Záznam vystoupení Milouše Jakeše před komunistickými funkcionáři v Červeném Hrádku 17. července 1989 vyvolával mezi lidmi smích. Jakeš se tak nechtěně stal mediální hvězdou druhé poloviny roku 1989. Jeho nahrávka šla tehdy opravdu z ruky do ruky. „A ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě“

Kalousku, jsi jednička

Mirek Topolánek (2007) vysvětlil v odpovědi na interpelaci poslankyně Vlasty Bohdalové, co znamenalo jeho gesto zvednutý prostředník, které ukázal opozičním poslancům během schůze Sněmovny: „To, co jsem ukázal, znamená „Kalousku, jsi jednička!“

Sexy mozek

Taky termín „sexy mozek“ zdomácněl v českých krajích. Použila ho Petra Kováčová v rozhovoru o Jiřím Paroubkovi (2007)

Odklon 

„Milióny jsem odklonil v době rozvodu kvůli manželce“ , vysvětloval, jak to bylo se 16 miliony na účtu jeho matky tehdejší ministr průmyslu a obchodu Kocourek. (2011)

Krabice vína

Politik David Rath obviněný z korupce se hájil slovy: " Byla to krabice vína, nevím, kde se v ní vzaly peníze" , tvrdí David Rath (2012)

Kapříci připluli 

Milan Brabec, Bohuslav Krátký, Ivan Horník jsou aktéry jiné kauzy. Z přepisu policejních odposlechů fotbalové aféry:

Milan Brabec: "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?"

Bohuslav Krátký: "Kapříci připluli?"

(2004)

Viróza

Prezident Miloš Zeman státu vyzvedl z trezoru na Pražském hradě korunovační klenoty. Prezident během slavnostního aktu několikrát zavrávoral. Vyjádření mluvčí hradu Hany Burianové znělo takto 

"Podepsala se na něm lehká viróza, se kterou bojuje několik dnů. To byl jediný důvod k té lehké indispozici," 

 

 

Tunelář

Miloš Zeman politický slovník také v roce 2000 obohatil o termín "tunelář" , když takto označil Klausovu vládu. Tento výraz zlidověl, tak že už skoro není ani znám autor.

Mazánek, kolibřík a maorská princezna

Ahoj, mazánku. Zdar, kolibříku. Kotě, kapitáne. Tady maorská princezna! Tady Colombo! Jimbiči?
Takhle se oslovovali lidé vládnoucí Praze, Bém, Janoušek a úředník pražského magistrátu Ďurica. (2012)

Křišťálově čistý

Bývalý premiér Stanislav Gross se pokoušel původ za které se pořídil luxusní byt na pražském Barrandově peněz výrokem: „Původ peněz je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže. Takže znovu opakuji – odpovědi na tyto otázky jsou křišťálově čisté,“ (2005)

Kdo z vás to má?

Populární výrok, který oběhl svět je také video se šéfem ČSSD Paroubkem, kde se před novináři chlubí svým oblečením, příjmy a ptá se: "Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, kdo z vás to má?" Jiří Paroubek takto novinářům dokazoval, že není žádný chudák, který by nemohl žít v luxusu. 

Pokud znáte nějaké další výroky z naší politické scény, napište je do diskuze pod článkem