Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Význam barev a odstínů dřevěných podlah - ZSTYL.CZ

Význam barev a odstínů dřevěných podlah

Podlahy a barvy
Význam barev a odstínů dřevěných podlah
Vytvořit hřejivý a útulný domov, myšleno nyní z materiálního hlediska, znamená vhodně zkombinovat jednotlivé interiérové prvky a dekorace. A jak se správně a chytře říká, začít by se mělo od podlahy. Přirozeně nejhřejivější podlahovou krytinou, která s sebou do bytu přináší i kousek přírody, je bezesporu ta dřevěná. 
 Její obrovskou výhodou je, kromě výborných užitných vlastností, univerzálnost použití. Dobře vybrané dekory uspokojí požadavek rustikálního vzhledu, ale i velmi oblíbeného minimalistického uspořádání. Výběr je široký a jedním z důležitých faktorů je také odstín podlahové krytiny. Podívejme se proto na několik obecných doporučení a rad od designérů, spolupracujících s výrobcem dřevěných vícevrstvých podlah švédské značky Kährs. 

Podpora světla a prostoru 

Bílá barva obecně působí spíše chladným dojmem. Avšak i do světlých odstínů laděný interiér může být příjemně teplý, benefitem jsou navíc vyzařující čistota a klid. „Hřejivý a zároveň klidný domov vytvoříte pomocí barev a měkkých textur na čistě bílém pozadí,“ říká Stina Andersson, návrhářka firmy Kährs. „Někteří lidé se bílou barvu spolu se světlou podlahou bojí používat, neboť si myslí, že interiér bude chladný. Vše však záleží pouze na tom, s čím tento základ zkombinujete,“ dodává. Bílé podlahy velmi dobře splňují požadavek univerzálnosti. Navíc se ve většině případů nejedná o čistě bílý dekor, nýbrž o různorodě světlé odstíny s odlišnými povrchovými úpravami i rozměry. 
Použitím bílé s bílou, tedy světlé podlahy, bílé stěny i stropu v kombinaci s hladkými povrchy a neutrálními textiliemi, dosáhnete čistého, nekonvenčního, nebeského až zářivého dojmu. Bílé pozadí je ideální pro vystavení výrazných předmětů, od obrazů, děděných předmětů až po designový nábytek. Bez ohledu na finální koncepci interiéru, volbou bílého či světlého dekoru zesílíte dojem světla a prostoru, zároveň v interiéru podpoříte pocit jednoduchosti, vzdušnosti a pohybu. Upozornit bychom měli na skutečnost, že světlé podlahy přeci jen vyžadují o něco pečlivější pravidelnou údržbu než tmavší dekory. Světlé lamely jsou náchylnější na zašlé skvrny a mikro nánosy špíny ve spárách, s trochou péče se však není čeho obávat. Nepodceňte ani volbu osvětlení, citlivá kombinace přirozeného a umělého osvětlení přispěje k dojmu teplého prostředí. Interiér klidných, jednotvárných barev snadno oživíte přidáním několika výrazných a intenzivních odstínů (např. sytě červené, žluté či tyrkysové) na doplňcích či u nábytku.  

Medový dub se suky 

Zajímavý názor přináší londýnský architekt Staffan Tollgard, který zastává myšlenku, že do interiéru se většinou vyplatí zvolit podlahu odrážející dobu, ve které byl dům postaven, včetně jeho architektury a konstrukce. „Barva ovlivňuje rozptyl světla a vnímání prostoru. Tmavá podlaha pohlcuje světlo a pokoj se jeví menší, přitom útulnější, přičemž podlaha s mnoha suky vytváří venkovskou atmosféru,“ vysvětluje Staffan Tollgard. Dubové podlahy jsou všestranně použitelné do mnoha interiérů, k originálnosti každého dekoru přispívá kromě přirozené kresby dřeviny také způsob moření, povrchová úprava a formát palubky. Navíc dodejme, že dub patří mezi velmi odolné a pro svou bohatou kresbu oblíbené dřeviny. 

Útulné hnědé podlahy 

Podlaha pokrývá velkou plochu pokoje a je proto extrémně důležitá pro jeho celkový dojem. „Chcete-li vytvořit mezinárodní moderní styl, zkombinujte hnědou podlahu s výraznými barvami, jako je sluneční žlutá nebo jasně červená. Požadujete-li naopak více tradiční vzhled, vyzkoušejte tmavé stěny a tlumené barvy v kombinaci s klasickým nábytkem a původními doplňky. Vytvoříte tak dokonalé pozadí pro etnický styl a jiné významné předměty,“ inspiruje Claudia de Bruyn, návrhářka a interiérová architekta působící v Německu. 
Podlahy barva 

Černá krása a přitažlivost kontrastů 

Černá nebo šedá podlaha v interiéru podporuje eleganci, a to bez ohledu na jeho styl. Peke Hallenheim, designer a architekt spolupracující s firmou Kährs, konstatuje: “Tmavá podlaha může pomoci vnést nádech venkovního prostředí dovnitř. Zajímavým způsobem zvýrazní interiér jako celek a vytvoří příjemné pozadí pro nábytek, umělecké a sběratelské předměty. Dokonale funguje při plnění požadavku zdůraznit kontrasty.“ Ačkoli tmavá podlaha pohlcuje světlo, dle slov Peke Hallenheima ji lze použít i v malých a tmavých prostorách. Ve spojení s extra bílými stěnami a světlými přírodními doplňky dosáhnete současného vzhledu. Pokud naopak přidáte barevné stěny a tradiční nábytek, podpoříte dojem střízlivé elegance. Černá nebo šedá podlaha podporuje přirozenou kresbu dřeva. Zároveň si během času dobře zachovává původní barvu, změny odstínu se u mořených dřevěných vícevrstvých krytin Kährs obávat nemusíte. 
Podlahy barva