Činky jsou královny mezi sportovním náčiním. Právem!

činky
Činky jsou královny mezi sportovním náčiním. Právem!

Cvičení nebo chcete-li posilování s činkami,je velmi oblíbeným způsobem, jak se dostat do kondice, vyrýsovat svaly, ale třeba i shodit nějaké to kilo. A to z jednoho prostého důvodu. Při posilování s činkami totiž zapojujeme velké množství svalů naráz. Jde tedy o velmi efektivní činnost.

Zároveň je velikou výhodou i možnost cvičit de facto kdykoliv a kdekoliv. Proto si milovníci posilování, ale i kardia s činkami, ať už jde o ženy či muže, pořizují domů činky různých vah a velikostí.

Když není času nazbyt

Pokud nemáte čas na to navštěvovat pravidelně fitcentrum nebo posilovnu, činky jsou pro vás výhrou. Můžete se během cvičení koukat na své oblíbené pořady nebo třeba poslouchat online přednášku. V pohodlí domova, kdykoliv, bez nutnosti platit drahý vstup do posilky, a v oblečení, které zbožňujete, neboť se vám v něm neuvěřitelně pohodlně cvičí, ale na to, abyste si jej oblékli mezi nadupané profi sportovce už nevypadá dost dobře. A když je venku krásně, můžete si dát menší trénink s činkami třeba na balkoně, na zahradě, nebo dokonce v parku. Důvodů, proč jsou činky tak oblíbeným nástrojem, je jednoduše mnoho. Pojďme se ale společně podívat na to, jaké máte při jejich pořizování vůbec možnosti.

Jak na výběr činek pro domácí posilování?

Ve většině obchodů se sportovním náčiním a potřebami koupíte jednoruční i obouruční činky obvykle jednotlivě i v sadě ve třech provedeních. Ta se od sebe liší většinou lehce vzhledem, ale o to více zpracováním a kvalitou.

Cementová činka

Pro začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet, jak moc je bude nebo nebude posilování bavit, je ideální a levnou variantou činka cementová. V sadě naleznete kovovou činkovou osu a několik cementových kotoučů o různých hmotnostech. Ty jsou uschovány v plastovém obalu, aby bylo posilování co nejpohodlnější.

Litinová činka

Střední cestou jsou činky litinové. Tento nezničitelný materiál má totiž výhodu nejen v kvalitě, ale také v tom, že jsou činky menší, lépe se skladují a lépe se také nakládají na středovou tyč. Co je ale trochu nevýhoda, je to, že kotouče z litiny mohou někdy dělat rušivý rámus, když o sebe zavadí při nakládání nebo posilování. Také je velmi vhodné si k tomuto modelu pořídit gumovou podložku, na kterou budete kotouče či celé činky odkládat. To z toho důvodu, abyste nerušili sousedy pod vámi, ale také, abyste si nepoškodili podlahu.

Činka pogumovaná

Posledním provedením činek jsou pogumované činky. Tento model je bezkonkurenčně nejoblíbenější. A to především mezi sportovci, kteří si dávají při posilování pořádně do těla. Díky tomu, že kovový kotouč je opatřen fixním gumovým obalem, takzvaně pogumován, se totiž vyvarujete protivného zvuku otěru kovu o kov, který popisujeme u činek litinových. A gumový obal poměrně zdařile řeší i problém hlučného odkládání činek. A to i bez podložky. I tento model vám vydrží mnoho a mnoho let pravidelného posilování.

Tip na závěr:

Ať už se svými novými činkami budete cvičit v parku, doma nebo třeba na zahradě, nikdy si nezapomeňte na pevnou obuv a rukavice. A to i v případě, že jsou vaše činky opatřeny bezpečnostní objímkou a speciálně tvarovanou úchytkou. Případy, kdy sportovci během posilování vyklouzne činka z ruky a spadne mu na nohu, nejsou vůbec ojedinělé. A rozdrcené prsty na nohou nejsou rozhodně nic příjemného.