Existuje spousta pasivních a nízkoenergetických domů, jejichž fakturu za elektřinu byste platit nechtěli. Stejně tak ale existují domy, které jsou v létě, z důvodu vysokých teplot, téměř neobyvatelné. A domov, to má být nejen Teplo rodinného krbu, ale celkově příjemný dům. Tedy bez letního přehřívání, ani v extremním tropickém počasí léta roku 2015.
Rád využívám extrémní sibiřské zimy k testování zisku solárních kolektorů a tepelných čerpadel. A výsledky byly šokující. Solární kolektory dávaly i 36 kWh tepla denně, přestože venku bylo minus 21°C. Celkově, nedostatečně zateplený testovaný dům cca 350 m2 měl původní fakturu za elektřinu 160 000,- Kč. A byl silně nedotápěn. Měl přímotopy.
Roční náklady klesly
Po instalaci tepelného čerpadla a solárního systému, celkové roční náklady na topení a teplou vodu klesly na 24 000,- Kč a příjemné teplo bylo v celém domě. Dům je měřen 9 kalorimetry ON line přes internet. Nenechal jsem si proto ujít příležitost testovat přehřívání domů v době extrémních letních veder. Opět vynikající výsledky. Při + 34°C venkovní teploty a velkém letním slunečním záření, v pasivním domě na Vsetíně, se teplota pohybovala v příjemných + 25 °C až 26 °C. Tedy, přesně podle výpočtů firmy Master energy, která vypracovala projekty desítek pasivních domů. A to měl dům ještě rezervy, stínění v 1. NP bylo spuštěno na cca 50 %, ve 2. NP žádné. I v jiném pasivním domě ve Valašské Polance, přesto, že bylo v domě na rodinné oslavě navíc 10 hostů, teplota v domě byla stále příjemná.
Pasivní domy tak šetří nejen energii na topení, ale i na chlazení.
V průmyslu a u polyfunkčních budov se výhodně používá Komfort systém. Například na náměstí v Považské Bystrici. Otopný systém je navržen tak, že si předává chlad ze severní části na jižní a teplo z jižní na severní. Od + 30 °C do 0°C venkovní teploty tedy nepotřebuje jiný zdroj tepla, ani chladu. A při překročení těchto mezních hodnot, tak jak systém Ing. Vítek navrhnul, se pouze pustí voda ze studny. Úplně tedy odpadá nějaký kotel a střešní chladiče. Jednoduché a vysoce efektivní, proto se tato budova někdy nazývá Energeticky soběstačná budova.
Přehřívání domů může být šokující.
Přehřívání může být někdy šokující. Když se firmě Mastrer Energy dostal na stůj jeden návrh nevelkého, ale silně proskleného bungalovu, výpočtová letní teplota dosahovala neuvěřitelných + 50 °C v interiéru!!!! Bohužel, znám takové domy v praxi, kde je klidně teplota nad +35 °C v interiéru. A to již na jaře, co teprve v létě extrémních tropických veder, že. Vyplatí se tedy udělat dům kvalitně, energeticky úsporně a přitom komfortně. Pak je to příjemný domov. A navíc má nízké náklady na energie. Ideální je, když má dům i vlastní studnu a čistírnu odpadních vod. Pak má vlastně i vodu zdarma. A pokud přidíte Akvaponický skleník, dost potravin si vyrobí sám. To jsou dnes trendy domy. Úspory již nestačí. Nastupuje Soběstačnost, nezávislost. Prepeři a Survivalisté. Dnešní technologie to umožňují. Dům stavíte na 50 - 100 let, vyplatí se udělat to pořádně. Nemusí to být drahé, naopak můžete dostat ještě vysoké dotace, i při práci svépomocí.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články: