Sedací vaky již dávno nejsou raritou designových interiéru. Naopak, za posledních 10 let staly běžnou součástí moderních domovů.
Přestože si je řada lidí velmi oblíbila, nejsou si často vědomi toho, jakými všemi různými způsoby lze sedací vaky ve vašem bytě či domě využít. V tomto článku vám přinášíme několik inspirativních nápadů, kam všude a za jakým účelem lze sedací vaky při zařizování vašeho domova umístit.
Sedací vak nejen jako křeslo
Většina lidí stále chápe sedací pytle jako alternativu křesla. Přitom v poslední době se jejich nabídka natolik rozšířila, že již dávno neplatí, že sedací vak je primárně prostředek k sezení. Na českém trhu se můžete setkat se sedacími vaky v různých barvách, tvarech a samozřejmě i velikostech. Kromě klasické varianty křesla si tak můžete vybrat například taburetek jako podložku pod nohy či sedací polštář, který elegantně umístíte na vaši pohovku či křeslo namísto klasického polštáře. Velmi oblíbenou variantou jsou velké sedací vaky, které jsou určené i pro povalování a ležení. Na ty největší se komfortně vejdou i dva lidé. Takto rozměrný sedací vak umístěný před televizi do obývacího pokoje určitě oceníte při sledování romantických filmů se svojí dražší polovičkou…
Miláček nejen dospělých
Fakt, že první sedací vaky vznikaly v 60. letech jako designový kus nábytku do postmoderního interiéru, trochu zatřel jejich potenciál pro děti. V posledních letech se však postupně zjišťuje, že sedací pytle jsou u menších i větších dětí obzvláště oblíbené. To způsobuje hned několik charakteristik sedacích vaků. V prvé řadě je to pohodlí, které děti ocení snad ještě více než dospělí. Rodiče sami moc dobře vědí, jak je mnohdy těžké dítko posadit na židli a chvíli ho udržet na místě. Oproti klasické židli či křeslu však nabízí sedací vak naprosto jinou úroveň komfortu, kterou si děti zamilují. Nejde však jen o pohodlí, nýbrž i o bezpečnost, která činí sedací vak ideálním zařízením do dětského pokojíku. Dítě se do nich pohodlně usadí a nehrozí riziko, že by se překlopilo, jako tomu je v případě židlí. Navíc sedací vaky nemají žádné ostré hrany a jsou po celém svém povrchu měkoučké, takže se dítě prostě nemá šanci uhodit či zranit. Proto jsou sedací vaky vhodné i pro ty nejmenší miminka! V neposlední řadě je to široká škála pestrobarevných a hravých motivů, kterou na sedacích vacích děti milují. Sedací vaky lze sehnat prakticky ve všech barvách, s motivy pohádkových postaviček či sportovních míčů. A nakonec, jak již bylo výše řečeno, sedací vaky jsou velmi univerzální a lze je využít k několika účelům. Této charakteristiky děti bezezbytku využívají – mohou si z nich udělat stoleček, libovolně je posouvat po podlaze, aniž by ji poškrábali, či je využívat ke svým konstruktérským plánům.
Nejen interiérem je sedací vak živ
Další často pomíjenou možností využití sedacích vaků je jejich umístění do exteriéru. Přitom kde jinde chceme tolik relaxovat, polehávat s časopisem v rukou, či v pololeže popíjet lahodný drink než právě na zahradě či terase? Mnoho lidí od umístění sedacího vaku do venkovního prostředí odrazuje strach z odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Přitom je obava, že se sedací vak vlivem působení počasí poškodí, naprosto neoprávněná. Na trhu lez sehnat levné sedací vaky, které jsou svým materiálem určeny speciálně do exteriérů. Jedná se o sedací vaky, které jsou ušité z nylonu nebo polyesteru – ty totiž vynikají svojí odolností i snadnou omyvatelností.
Doplňování vaků
Po nějaké době používání se často stává, že je potřeba vak doplnit polystyrenovými kuličkami. Ty jsou běžně k dostání a cena se pohybuje kolem 3-5 korun za litr. Většina vaků obsahuje otvor, který umožňuje doplňování. Před koupi vaku doporučujeme si tuto skutečnost ověřit.