Vyplatí se refinancování půjčky?

půjčky
Vyplatí se refinancování půjčky?

Nezvládáte svou půjčku a přemýšlíte nad tím, jak problém vyřešit? Jestliže ano, je osvědčenou cestou to, že zkusíte nejprve kontaktovat svého poskytovatele. Někteří jsou poměrně vstřícní a tak svým klientům nabídnout:

  • Posunutí splátek
  • Snížení splátky
  • Odložení splácení

Ne každý poskytovatel však vyjde vstříc. A proto je nutné hledat i možná jiná řešení, která se mohou nabízet. O jaká se jedná? Příkladem je refinancování půjčky. V praxi se jedná o převedení závazků k jiné bance, nebo k jinému nebankovnímu poskytovateli. My si v souvislosti s tím položíme otázku, zda se vyplatí. Také vás to zajímá? Podívejte se na to, co je třeba dodržet.

Úroková sazba

Refinancování půjček je nejčastěji spojováno právě s tím, že během daného postupu dojde k tomu, že je klientům snížena úroková sazba. Je dobré si pohlídat, zda k tomu skutečně dojde, ale je dobré hledět i na to, o kolik to bude. Dá se říci, že například desetiny procent se vzhledem k celkové náročnosti ani nemusí vyplatit. Také dokonce může nastat situace, kdy po převedení bude úroková sazba vyšší. Z jakého důvodu? Třeba proto, že u původního poskytovatele bylo možné získat různé bonusy a odměny, zatímco u nové banky nebo nebankovní společnosti nic z toho není. A to je problém. K tomu je dobré primárně přihlédnout. Navíc je dobré hledět i na další faktory, jelikož pouze nízká úroková sazba nemusí vždy nutně znamenat, že se vám refinancování vyplatí a že přeplatíte méně, než u původního poskytovatele.

Délka splácení

Jak by měla vypadat ideální půjčka, pokud přihlédneme právě ke splácení? Je to celkem jednoduché a jasné. Měla by být splacena co možná nejdříve. Z jakého důvodu? V první řadě proto, že se konkrétní osoba mnohem dříve zbaví svého závazku a nebude tak muset myslet na nutnost poslat splátku. Druhý důvod je ten, že čím je půjčka splacena rychleji, tím menší suma může být celkově přeplacena. A to je plus z hlediska výhodnosti. Kdy se refinancování nemusí vyplatit? Je to situace, která je spojena s tím, že nový poskytovatel půjčky nevyjde v tomto ohledu příliš vstříc. Bude chtít splatnost zbytečně natahovat, což sice sníží výši měsíční splátky, ale zároveň to může i přes nižší úrok vést k tomu, že celkově se přeplatí více, než u původního poskytovatele.

Výše poplatků

Refinancování je spojeno s celkem velkou administrativní zátěží, a to hlavně z důvodu kontroly dokumentů, zaplacení původní půjčky a vytvoření nového závazku. Mnoho bank i nebankovních společností nabízí klientům, že za ně vše konkrétně vyřídí. To sice může být na jednu stranu plus, ale na druhou je nutné myslet i na možné poplatky, které mohou být naúčtovány. A to znamená, že ani nižší úrok, ani optimální délka splácení nemusí znamenat, že se tento krok vyplatí. Poplatky totiž výši přeplacené sumy výrazně navýší. Jaké jsou ty nejčastější?

  • Poplatek za převedení půjčky
  • Poplatek za vyřízení
  • Poplatek za vedení půjčky

Výše splátky

Mnozí volí jako důvod převodu jinam i to, že si potřebují snížit měsíční splátku, kterou nezvládají. Zde jsou obvykle pomíjeny ostatní věci, protože konkrétní osobě jde jenom o to, aby byla výše splátky snížena a bylo tak možné stále bez problémů splácet. A kdy refinancovat půjčku? Ideálně ve chvíli, kdy narazíte na možnost, kdy může být splátka výrazně snížena. Když se k tomu přidá i snížený úrok, může dojít dokonce k tomu, že se zkrátí i doba splácení.

Jsou ale i situace opačné, kdy se tento krok skutečně vyplatit nemusí. To proto, že se splátka sníží tak, že se délka splácení výrazně navýší, stejně jako může dojít k tomu, že bude stejná, nebo i vyšší úroková sazba. To je lepší se danému řešení raději vyhnout a zůstávat.