Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Rýmovník – jeho pěstování a léčivé účinky - ZSTYL.CZ

Rýmovník – jeho pěstování a léčivé účinky

Rýmovník
Rýmovník – jeho pěstování a léčivé účinky

Rostlinu jménem rýmovník, známou také pod názvem mexický eukalyptus nebo kubánské oregano, ucítíte ihned jakmile vstoupíte do místnosti. Můžete cítit především meduňku a mátu. Zejména díky tomuto aroma působí rýmovník jako odpuzovač hmyzu, obzvláště much a komárů, a vy tak máte doma tzv. přírodní repelent.

Léčivé účinky

To ale není jeho jediný užitek. Rýmovník se dá použít na mnoho dalších způsobů, které nám pomáhají k lepšímu zdraví. Jak poznáme již z názvu, je velmi účinný proti rýmě. Stačí si jeden lísteček nalámat, zabalit do kapesníčku a inhalovat. Dále ho můžeme použít vnitřně, kdy si z lístků rýmovníku uděláme odvar. Stačí nám jeden lístek a sklenička teplé vody. Takto vnitřně nám rýmovník pomáhá proti bolesti hlavy, nachlazení, zánětu průdušek anebo proti stresu a úzkosti. Z lístečků se dá také udělat výluh, který potom můžeme přikládat na drobné rány, pohmožděniny či popáleniny.

Pěstování rýmovníku

Na pěstování této léčivé rostliny není potřeba žádný složitý návod, přesto i ona si vyžaduje specifickou péči. Nejdůležitější je, aby bylina měla stále dostatek světla. Pozor ale na přímé sluneční paprsky, kvůli kterým by mohly lístečky zežloutnout. Proto vždy dávat důležité zabezpečit alespoň mírné zastínění, díky kterému nebude rýmovník vystaven přímému slunečnímu záření, ale zároveň mu nebude chybět dostatek světla.

Další chybou, kterou začátečníci při pěstování dělají, je přílišné zalévání. Rýmovník si v sobě sám dokáže udržet vodu a jeho listy tak zůstávají dlouho svěží. Vždy rostlinu zalévejte až v okamžik, kdy hlína pod ním bude suchá. Jsou ale rozdíly mezi sezónním a zimním zaléváním. V létě si bylina žádá velké množství vody, naopak v zimě si musíme dát pozor, abychom rostlinu nepřelili. Rýmovník miluje teplo. Toho má v létě dostatek, problém ale nastává v zimě. V ten okamžik položte rostlinu někam, kde nebude žádný průvan a mráz. Postačí mu pokojová teplota.

K tomu, aby se nám rýmovník dále rozrůstal, ho musíme neustále zaštipovat. Díky tomu nám bude košatět a my budeme moci využívat jeho blahodárné účinky. Rýmovník se dokáže množit díky svým výhonkům, které se dají na chvíli do vody, kde rychle zakoření. Tuto aromatickou bylinku je vhodné přesazovat jednou do roka a to nejlépe na jaře. Vždy si musíte dát pozor, aby květináč byl propustný a nemohlo se tam udržet příliš velké množství vody.

Dokonce můžete tuto rostlinku použít i při vaření. Dokážete jí nahradit šalvěj a to hlavně při vaření zvěřiny, jehněčího či pečeného hovězího. Kdo tedy stále otálí, zda si rýmovník pořídit, neváhejte. Zajděte si k zahrádkáři a s chutí do jeho pěstování. 

Související články:

Pěstování rýmovníku a jeho účinky na zdraví

Kalisie vonná a její léčivé účinky

Kustovnice čínská a její pěstování