Zábava pro děti na dlouhé zimní večery? Buďte rodiči, kteří ví, jak na to!

hry
Zábava pro děti na dlouhé zimní večery? Buďte rodiči, kteří ví, jak na to!

Býti rodičem se většinou rovná mít schopnosti superhrdiny. Mnohdy však stačí jen drobná změna k tomu, aby se vše zlepšilo a vy jste si se svým potomkem vybudovali záviděníhodný vztah. Klíčem k úspěchu je umění dítko zabavit.

Budu na to mít čas? 

Určitě budete. Přes sebedůležitější povinnosti, jako je udržování chodu domácnosti, nákupy a podobně mějte na paměti, že co svou ratolest v ranném věku naučíte, to si bude pamatovat. Chcete přece budovat společné vzpomínky? 

Vyhraňte si tedy každý den půlhodinku času, kterou budete se svým dítkem trávit hrou či zábavou. Jako formu zábavy ale nepočítejte elektronické hry, tablet, počítač nebo jiné vymoženosti dnešní doby. Zasedněte k deskové hře, slovním nebo logickým hrám nebo vytáhněte oblíbené hrací karty. Ani netušíte, jak se u toho uvolníte vy i vaše dítko. 

Tip: poté, co se již budete potřebovat vrátit ke každodenním povinnostem, veďte dítko k tomu, aby se zabavilo samo. Ne však pomocí elektroniky, ale využijte například vánoční omalovánky nebo 3D puzzle. Obzvláště povedenými výtvory si pak můžete vyzdobit dům či byt.

Hrou se dítě učí 

Kromě rozvíjení hrubé či jemné motoriky dítě buduje u hry svou fantazii. Sami budete překvapeni, kolik příběhů je dítko schopno vymyslet během jednoho kola Člověče nezlob se! Zároveň rozvíjí soustředění, paměť a strategické myšlení. 

Při hře navíc dochází k uvolňování emocí. Dítě se tak učí s emocemi pracovat, ovládat je a zvládat prohru. Během hraní nastává mnoho situací, kdy se dítku nebude příliš dařit, ale i přesto by mělo hrát fér. Bojovat, usilovat, ale to vše bez podvádění.

 Kreativní hry zase dítě nutí zapojovat tvořivého ducha a rozvíjet cit pro kombinaci barev a tvarů. Tak jak jste na tom? Dokážete si i vy najít hodinku denně i během náročného pracovního týdne?