Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Výběr správné rekuperační jednotky rozhodně nepodceňujte - ZSTYL.CZ

Výběr správné rekuperační jednotky rozhodně nepodceňujte

rekuperační jednotky
Výběr správné rekuperační jednotky rozhodně nepodceňujte

Rekuperace vzduchu využívá teplo z odváděného odpadního vzduchu, které předá přiváděnému čerstvému vzduchu. To šetří peníze. Jak si koupit tu správnou jednotku? Čtěte dál náš článek.

Každá rekuperační jednotka má rekuperátor, tedy výměník, který předává chladnému venkovnímu vzduchu energii z odpadního vzduchu. Díky tomu se šetří energie za vytápění bytu, baráku nebo místnosti.

Centrální a lokální rekuperační jednotky

Rekuperační jednotky dělíme do 2 kategorií - centrální a lokální.

Centrální rekuperační jednotky

Centrální rekuperační jednotka vyvětrá objekt do rozlohy 150 m2. K rozvedení vzduchu po objektu slouží vzduchotechnické potrubí. Je nutné vybudovat přívodní a odvodní větve pomocí mnoha komponentů, a to jak ve stěně a podhledu, tak v podlaze. Instalace bývá oproti lokální jednotce náročná - technicky i peněžně.

Lokální rekuperační jednotky

Jednou z výhod lokální větrací jednotky je snadná instalace do obvodové zdi ve větrané místnosti bez potřeby vzduchotechnických rozvodů. Majitel si díky tomu může pro každou místnost nastavit jiný výkon větrání, což je velmi ekonomické řešení

Vynikající volbou je lokální rekuperační jednotky německé výroby MELTEM. Podle typu přístroje nastavujete vše přímo na jednotce, pomocí externího spínače nebo na dálkovém ovladači. Kontrola jednotky může probíhat i v mobilní aplikaci. Sehnat lze i jednotku s automatickou regulací přiváděného vzduchu - řídí ji vlhkost vzduchu a množství CO2.

Aktivní rekuperace s chlazením a pasivní rekuperace

Rekuperaci lze rozlišovat i na aktivní a pasivní. Aktivní rekuperace nabízí mnohem více plusů, bohužel je její pořizovací cena o něco vyšší. Během let se vám ale vyplatí.

Pasivní rekuperace

Rekuperační výměník obsahuje průtokové kanálky, které se v určitém bodě kříží. Jeden kanálek přináší venkovní čerstvý vzduch a druhý kanálek odvádí teplý “špinavý” vzduch. Přiváděný vzduch pracuje s energií toho odváděného, což ho ohřívá. V létě se tento systém obchází pomocí rekuperačního výměníku (by-pass). Díky tomu se vám do bytu nedostane zbytenčně ohřátý vzduch.

Aktivní rekuperace

Aktivní rekuperace je celoročně variabilní, protože ji využijete i v teplém období. Přiváděný vzduch dokáže ochladit stejně jako klimatizace. Díky tomu odpadá nutnost kupovat externí splitovou nebo multi-splitovou klimatizační jednotku. Jednoduše otočce chod kondenzátoru a výparníku a máte vystaráno. Další plus je, že můžete ohřívat vodu pomocí zásobníku. V období, kdy nechcete byt vytápět (jaro, léto, teplé podzimní a zimní dny), se energie střádá v zásobníku. Pořízení aktivní rekuperační jednotky stojí více, ale benefity, které poskytne, se nedají s ničím srovnat.