Jak udělat nejlepší fotky

Fotky
Jak udělat nejlepší fotky

Tipy pro krásné fotografie nejen z dovolené. Dovolená bez fotek je jako strom bez listí. Každopádně jistě rádi ukážete rodině, kamarádům a známým, kde že jste to letos relaxovali a co všechno jste tam zažili.

Aby výsledné fotky byly, jak se patří atraktivní, doporučujeme vám „rychlokurz“ digitální fotografie, aneb několik dobrých rad z Počítačové školy Gopas. Hodí se každému, ať už budete fotit na telefon, kompakt nebo digitální zrcadlovku.

Věnujte pozornost kompozici

Dříve než stisknete spoušť, zastavte se na moment a řekněte si, zda takto postavená kompozice bude vypadat dobře na fotografii. Pokud máte pochybnosti, zkuste chvíli počkat nebo změnit úhel záběru. Vyplatí se to.

Světlo je základ - mějte s ním trpělivost a využijte ho

Fotografie je ve své podstatě záznam osvětlených předmětů. Pokud jsou se světlem problémy, projeví se to samozřejmě na kvalitě snímku. „Lze říci, že nejlepší světlo pro focení je brzy ráno, pozdě odpoledne nebo navečer. Například podvečerní světlo je měkké, teplé a krásně plastické,“ říká Vítězslav Holas, odborník na oblast grafiky z Počítačové školy Gopas. Naopak polední světlo je tvrdé, ostré a těžko se s ním při focení pracuje. Pokud můžete, počkejte si na vhodné světelné podmínky a snažte se získat mocného spojence, světlo, na svou stranu.  

Blesk využívejte chytře

Fotky pořizované při nedostatku světla mají často malou šanci na úspěch. „Při slabším osvětlení je vhodnější než použití blesku zvýšení citlivosti fotoaparátu a případně použijte také stativ. Blesk naopak zkuste použít i v momentě, kdy je světla dostatek, jako třeba za poledního slunce na pláži. „Přiblesknutí“ totiž eliminuje hluboké stíny v obličeji,“ upozorňuje Vítězslav Holas z Počítačové školy Gopas.

Běžte blíž

Nesnažte se zachytit vše najednou. Fotka je pak roztříštěná a nepřehledná. Soustřeďte se naopak na určitou věc, běžte k ní blíž (fyzicky, nebo zoomem) a vyplňte s ní celé obrazové pole.

Někdy ignorujte všechna pravidla

Rady uvedené výše a stejně tak všechny ostatní jsou pouze praktická doporučení. Občas se je vyplatí porušit a získat tak snímek, který je jiný a má atmosféru překročených pravidel. Výjimečná fotografie jednoduše musí být jiná a každý fotograf, i ten ryze amatérský, si na ni musí počkat.