Paleo dieta

paleo dieta
Paleo dieta

Paleo stravování funguje na principu genetiky. Jedná se momentálně o nejzdravější způsob hubnutí, který je úzce spjatý s tím, aby vám nechyběla energie, vitalita, a přesto jste zůstali štíhlí. V porovnání s moderním stravováním neobsahuje žádné rafinované potraviny ani trans-mastné tuky. Minimalizuje tedy i rizika degenerativních nemocí, např. rakovinu, obezitu, cukrovku, Alzheimerovu a Parkinsonovu choroba, ale také depresi a neplodnost.

Je založena na libových proteinech, ovoci a zelenině

Jak je známo, tak bílkoviny podporují sílu kostí a jejich zdraví, také se podílí na funkčnosti imunitního systému. Ovoce a zelenina má plno vitamínů, minerálů, fytonutrientů a antioxidantů.

Jezte zdravé tuky

Zdravé tuky skutečně existují, ale rozhodně je nepředstavují nasycené tuky. Paleo dieta, podporuje zejména rostlinné nenasycené tuky, kde se nachází omega-3 mastné kyseliny, které společně s ovocem a zeleninou snižují výskyt výše zmíněných nemocí. Zdravé tuky naleznete v semenech, ořeších, avokádu, olivovém oleji a rybím tuku. Mají výrazný vliv na výkonnost kognitivních funkcí. Maso si vybírejte kvalitní, od zvířat, která byla krmená trávou.

Paleo dieta sahá do historie

Naše rodová strava se značně odchýlila. Zejména v množství a druzích tuků nalezených v krmném obilí pro zvířata. To zásadně ovlivňuje i chovy zvířat. Výhodnou variantou dodávající tělu prospěšné omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA) je od volně pobíhající zvěře, např. od jelenů a losů. Toto maso je dle analýz tím nejzdravějším.

S paleo dietou se stanete zase zdravými jedinci

Paleo dieta zlepšuje krevní tuky, přispívá k úbytku na váze a minimalizuje bolest při autoimunitních onemocněních. Spočívá v odstranění potravin, které jsou v rozporu s podporou našeho zdraví (obilí, luštěniny, pasterované mléko a mléčné produkty). Naopak je potřeba zvýšit vitamíny, minerály a antioxidanty. Jednoduše řečeno, tělo se dostává do rovnováhy, pokud jde o množství a poměry bílkovin, sacharidů a tuků. 

Související články:

Atkinsonova dieta