Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Sliny jsou pro naše zdraví důležité - ZSTYL.CZ

Sliny jsou pro naše zdraví důležité

ústa
Sliny jsou pro naše zdraví důležité

Denně vyprodukuje lidská pusu 1 až téměř 2 litry slin, obvykle se sliny nejvíce tvoří v pozdních odpoledních hodinách a nejméně v noci. Sliny jsou důležitým indikátorem našeho zdraví. K čemu nám sliny slouží? Otestujte si je i vy doma.

Ačkoliv jsme každý jiný, průměrně během dne vyprodukujeme okolo 1,5 litru slin, které slouží především ke štěpení potravin. Sliny mají kromě toho i desinfekční a analgetický účinek. Slina je čirá tekutina, kterou tvoří několik žláz a sliny obsahují celkem 72 různých druhů bakterií, které jsou pro naše trávení a zuby důležité. Především ale obsahuje vodu.

Sliny nejsou jen voda v ústech

Sliny udržují ústa vlhká a pohodlná, pomáhají žvýkat, chutnat i polknout, bojují s mikroby a zabraňují špatnému dechu, obsahují bílkoviny a minerály, které chrání zubní sklovinu, zabraňují zubnímu kazu a chorobám dásní. Sliny tvoříme při žvýkání – čím tvrdší žvýkání, tím více slin vyprodukujeme. Sliny jsou díky obsahu opiorfinu, který je 6x silnější než morfin, silným analgetikem, které blokuje tupou bolest.

Co prozradí sliny o vašem zdravotním stavu?

  • jednoduchým testem pH slin zjistíte, zda máte překyselený organismus. pH by se mělo pohybovat v hodnotách 6,5 – 7,4. 6,25 – 6,4 pH slin ukazuje na lehké překyselení.
  • pokud sliny obsahují velké množství trávícího enzymu Alfa-amyláza, jde o ukazatel zvýšeného stresového napětí. Vysoká hladina může vyvolávat deprese, vysoký krevní tlak či cukrovku
  • jelikož se v průběhu života mění DNA našich slin, dnes je již možné zjistit ze slin i skutečný biologický věk člověka (nikoliv chronologický) a zaměřit léčbu správným směrem
  • některé onemocnění mohou ovlivnit množství slin, které produkujete a způsobit sucho v ústech (xerostomie). Pokud vás začne sucho v ústech obtěžovat, působit nepohodlí či otoky, může to být první indikátor nemoci.

Změny v produkci slin

Nepodceňujte změny a signály vašeho těla. Přílišná ztráta slin může být signálem vážných chorob i dehydratace či užívání některých léků.

Zvlhčit ústa si můžete pitím hodně vody, žvýkáním žvýkaček či bonbónů bez cukru či speciálními spreji s umělých slin. V případě opačného problému může být jedna nebo více slinných žláz hyperaktivních, můžete mít problémy s polykáním. Nadměrná tvorba slin je způsobena také kořeněným jídlem, pikantním či velmi kyselými potravinami. Při nadměrné tvorbě slin, zkuste změnu stravy.