Pozitivní přínosy kávy

cappuccino
Pozitivní přínosy kávy

Znáte tajemství zázračných kávových zrn? Jaká je skutečnost a co vlastně káva obsahuje? Pronikněte do provoněného světa kávy s námi.

Ačkoliv existuje řada světově uznávaných vědeckých studií o zdravotních benefitech konzumace kávy, existuje i mnoho způsobů přípravy kávy, ne každá z nich přináší benefity. Obecně vědecké studie ale prokazují, že konzumenti kávy a látek v ní předcházejí mnoha zdravotním rizikům. Důležité je dbát na množství konzumované kávy, sledovat reakce vlastního těla jak na jednotlivé druhy kávy, tak na způsob její přípravy.

Jeden šálek kvalitního druhu kávy obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B9, mangan draslík, fosfor a spoustu antioxidačních látek, které jsou zdraví prospěšné. Abychom z kávy získali všechny přínosné látky, musíme dbát na vysokou kvalitu kávového zrna, jeho zpracování, ale i na důležité faktory v přípravě samotné kávy. Udává se několik faktorů, které mohou ovlivnit kvalitu i chuť vašeho šálku.

Začneme u mletí

Správná hrubost mletí je základ. Hrubost má vliv na celý proces výroby. Informujte se, jaká je na daný způsob přípravy kávy požadovaná hrubost. Například při přípravě kávy konvičkou French Press budete potřebovat hrubší mletí, jak na klasické espresso.

Na teplotě a průtoku vody záleží

Teplota vody a tlak průtoku jsou další aspekty, na kterých byste si měli dát záležet. Příliš dlouhý průtok totiž může znehodnotit kávovou směs a do šálku poté putuje „přepálený“ extrakt.

Profesionální baristé shrnuli pravidla do pěti čísel – 7 gramů čerstvě namleté kvalitní kávy stlačíte 30kg silou a necháte jimi protékat vodu o teplotě 90 stupňů pod tlakem 9 barů po dobu 25 vteřin. S touto informací se pravděpodobně můžeme rozloučit s ruční přípravou kávy, protože ideálu se s takovými podmínkami asi ani nepřiblížíme. Moderní kávovary jsou na těchto principech postaveny. Naše rada zní – dělejte si kvalitní kávu způsobem, který vám chutná a přípravou, která vám vyhovuje.

Pozitivní účinky

Pravidelné pití kávy přináší o 65 % nižší riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Kofein pozitivně působí na paměťovou výkonnost a pravděpodobně snižuje i tvorbu beta amyloidu v mozku. V současné době probíhá více studií pro terapeutické použití kofeinu v boji s Alzheimerovou nemocí. Dále káva zmírňuje negativní příznaky diabetes 1. typu. Konzumace 3 – 5 šálků filtrované kávy za den může snižovat i riziko diabetu 2. typu. Konzumace kávy zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů a ovlivňuje senzitivitu tkání k účinku inzulinu. Vysoký obsah solubilní vlákniny zvyšuje schopnost metabolismu spalovat tuky a káva tak napomáhá i při redukci tělesné hmotnosti.