Křemelina zatím nepatří mezi právě nejznámější potravinové doplňky, ale postupně si díky úžasným účinkům získává větší a větší popularitu. Ale co to vlastně křemelina je?
Nejedná se o potravinu jako takovou, ale o látku, která vznikla z jednobuněčných řas na dně moří i sladkovodních jezer. Většina druhů křemeliny je pro konzumaci nevhodná a používá se průmyslově (v zemědělství, stavebnictví a dalších odvětvích). Některé vybrané druhy však naopak mohou při pravidelném užívání působit na lidský organismus blahodárně.
Jedná se o křemeliny bez příměsí a různých nečistot, nejlépe sladkovodní a složené pouze z jediného druhu řasy.
Jaký prospěch křemelina přináší?
Křemelina působí, dá se říct, „na dvou frontách“. Za prvé má výrazně pozitivní účinky na celý pohybový aparát a také cévní a nervový systém – to díky vysokému obsahu křemíku. Za druhé dokáže detoxikovat střeva a působí na celkové zdraví trávicího traktu – to zase díky samotnému tvaru mikroskopických schránek obalujících zkamenělé řasy, ze kterých je tato hornina tvořena.
Jaké jsou projevy konzumace křemeliny?
Většina lidí nejprve pocítí zlepšení trávení – vymizí potíže, jako jsou zácpy nebo naopak průjmy a podobně a zažívání se stane pravidelným. Dalším typickým projevem je snížení pocitu únavy a více energie. Brzy dochází také ke zlepšení stavu a kvality nehtů, pokožky, vlasů a podobně. To jsou projevy, které pocítíte a snadno si jich všimnete. Křemelina však působí i skrytěji a zřejmě ještě významněji.
Napomáhá totiž ke zlepšení síly a pevnosti kostí a vazů, podporuje nervovou soustavu, působí antioxidačně, zlepšuje stav ledvin a močových cest, podílí se na zdraví zubů a dásní a má i další příznivé účinky. Ke zřetelným výsledkům přitom stačí začít s konzumací jedné čajové lžičky křemeliny denně.
Zdroj: Mineralion.cz
Související články:
Křemelina - čím přispívá našemu zdraví?