Unikátní světová putovní výstava Marilyn

Antonio Canova
Unikátní světová putovní výstava Marilyn

Jedinečná výstava Marilyn na Pražském hradě propojuje různé umělecké obory. Poznejte všechny souvislosti při komentovaných prohlídkách.

 Unikátní světová putovní výstava Marilyn, instalovaná do 20. září v reprezentativních prostorách Jízdárny Pražského hradu právem poutá pozornost Pražanů i návštěvníků hlavního města. Expozice uspořádaná společností Armentano ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Museo Salvatore Ferragamo je jedinečnou příležitostí prohlédnout si na jednom místě řadu vzácných exponátů, z nichž mnohé jsou veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé. Vedle nejucelenější kolekce kostýmů a bot z filmů i z osobního života božské Marilyn, sestavené ze sbírek soukromých sběratelů z celého světa, dosud nepublikovaných fotografií či úryvků z deníků a dalších pozoruhodností se skví cenná umělecká díla.

Vzhledem k tomu, že putovní výstava byla připravena a slavnostně představena v muzeu Salvatore Ferragamo ve Florencii, jsou její součástí, na počest tohoto proslulého města, dvě mistrovská plátna. A sice Kajícná Magdalena Francesca Furiniho, zapůjčená Kunsthistorisches Museum ve Vídni, a Léda s labutí ze školy Leonarda da Vinciho, kterou poprvé výjimečně zapůjčila Galleria degli Uffizi. 

Při objevování legendy a života Marilyn se kurátoři výstavy snažili interpretovat sugestivní vznik některých z jejích slavných portrétů pořízených velkými fotografy, jako je Cecil Beaton, Bert Stern, George Barris, Milton Greene nebo André de Dienes. Tyto portréty porovnávají s věhlasnými díly, v jejichž pózách a výrazech se odráží dávná minulost. Jde například o Hlavu umírajícího Alexandra (poprvé vystavená mramorová socha zapůjčená s laskavým svolením Villa Corsini, Castello z Florencie), která inspirovala Cecila Beatona, nebo digitální reprodukci Botticelliho Venuše, symbolu renesance, který pravděpodobně inspiroval jeden ze snímků Marilyn pořízených Georgem Barrisem u moře. Tělo Marilyn zachycené v určitých pózách, hlava držená určitým způsobem, výraz a další prvky evokují mýty a známá vyobrazení ženského šarmu ve starověku, renesanci a 18. století – Venuše vystupující z moře, Spící nymfa (sádra, autor Antonio Canova, velkorysá zápůjčka od muzea Museo e Gipsoteca v Possagnu), či Kajícná Magdalena od florentského malíře 17. století Francesca Furiniho. Mezi soudobá díla, která přispěla k přeměně Marilyn v ikonu, patří obrazy Andyho Warhola, z nichž je v Jízdárně Pražského hradu k vidění dílo 10 Marilyn Monroe a Two Gold Mona Lisas.

Pro plnohodnotný zážitek z výstavy Marilyn, včetně představení všech vystavených exponátů v náležitých souvislostech, jsou pro návštěvníky připraveny hodinové komentované prohlídky s erudovanými průvodci. Zájemci je mohou absolvovat v českém jazyce zdarma s platnou vstupenkou v následujících termínech: 22. 7., 5. 8., 19. 8., 2. 9. a 16. 9. vždy od 16 hodin. Po předchozím objednání kdykoliv v rámci otevírací doby výstavy, za cenu 600 Kč + cena vstupného v českém nebo anglickém jazyce.

Během prázdninových měsíců je navíc pro návštěvníky připravena speciální Akce 1+1. Každý, kdo si zakoupí vstupenku na jeden ze tří exkluzivních koncertů výrazných osobností světové hudební scény na terase Jízdárny Pražského hradu, získá při koupi vstupenky na výstavu Marilyn druhou vstupenku zdarma. Akce platí vždy po koncertu, podmínkou je odevzdání vstupenky na koncert. Slevu lze uplatnit až do konce trvání výstavy. Opravdu lákavá nabídka! Na terase Jízdárny Pražského hradu 23. 7. vystoupí ikona světové bluesové hudby, skladatel, multiinstrumentalista a dvojnásobný držitel Grammy Taj Mahal se svým triem, 13. 8. americká písničkářka a pianistka, která patří k nejpozoruhodnějším a nejsledovanějším jménům současné hudební scény, Regina Spektor a 20. 8. irský zpěvák, kytarista, písničkář a držitel Oskara Glen Hansard se svou kapelou složenou ze členů domovských The Frames s dechovou a smyčcovou sekcí. Začátky koncertů jsou vždy ve 20 hodin. Propojení řecké mytologie, renesančního ideálu krásy a ikony populární kultury druhé poloviny 20. století? Marilyn!