Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Jak vybrat boty na běhání? - ZSTYL.CZ

Jak vybrat boty na běhání?

Nike obuv
Jak vybrat boty na běhání?

Jestli vás ještě k pohybu venku nedonutilo počasí, nové botky vás už určitě přesvědčí. Ale nejsou boty jako boty a v obyčejných teniskách se běhat určitě nevydávejte. Poradíme vám, jak správně běžecké boty vybrat.

Kupte radši trochu větší

Myslíte si, že velikost svých bot znáte? Ani by vás nenapadlo zkoušet jinou velikost než tu, kterou kupujete vždy? Chyba! Když vám běžecké boty padnou tak akorát, při běhu budete trpět. Lidské chodidlo mí tendenci při běhu aktivně pracovat. Při dopadu se přední část nohy lehce rozšíří a během odrazu se prsty tlačí do špičky. Díky ohybu se bota okamžitě lehce zkrátí.

Proto je potřeba, aby vaše běžecké boty nabízely alespoň jedno číslo volného místa. Pokud máte navíc vbočený palec, výrůstky na chodidle, nebo vám často otékají nohy, zvolte boty ještě o chlup větší.

Tip: Vsaďte na prověřené značky – boty Nike, Adidas, Puma či Reebok vás potěší nejen kvalitou, ale hlavně krásnými barvičkami! A hned máte důvod pořídit si novou sportovní tašku, která vám bude hezky ladit.

Šířka je důležitá

Možná jste zvyklá, že vás lodičky i oblíbené baleríny, co nosíte každý den, trochu tlačí. Myslíte si, že to je dané tím, že máte širokou nohu a bez stěžování každodenně trpíte a deformujete si nohu. A to je zvyk, který způsobuje nejen deformaci chodidla, ale také potíže s páteří a celkovou nepohodu těla.

Běžecké boty by měly mít nejen správnou délku, ale i šířku. Především v oblasti paty a nejširšího místa chodidla by měla být bota správně široká. Nesmí vás ze stran tlačit (a musí poskytnout dostatek místa, i když se postavíte na špičky), ale stejně tak nesmí vaše nohy v botě příliš „plavat“.

Nekupujte zajíce v pytli

Běžecké boty nikdy nezkoušejte v sedě, ale minimálně se v nich proběhněte po prodejně. Zjistíte tak, jak vám bota sedí.
Myslete také na to, že každá značka má trochu jiný střih boty, proto se nebojte vyzkoušet klidně všechny. Těžko se soudí, která ze značek je „nejlepší“, protože je každá trochu jiná. A ta, ve které běhají všichni ostatní, třeba nemusí zrovna vaší noze vyhovovat.