Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Kouzlo minerálů a padělky na českém trhu - ZSTYL.CZ

Kouzlo minerálů a padělky na českém trhu

náramek
Kouzlo minerálů a padělky na českém trhu

Ametyst, tygří oko, růženín, onyx, křišťál nebo hematit patří k nejžádanějším minerálům na výrobu nejrůznějších šperků. Obliba korálků z minerálů v Česku stoupá, množí se tak ale také podvodníci, kteří za minerály vydávají jen obyčejné sklo. Poznat na první pohled rozdíl je, zejména pro laika, velmi obtížná záležitost. My vám poradíme, na co si dávat pozor.

Každý minerál má vlastní jedinečnou barvu i tvar

Poznat pravost minerálů není vždy snadné, protože každý minerál má jinou přirozenou barvu, kresbu, tvrdost a další vlastnosti. To jsou hlavní důvody, proč stále stoupá zájem o šperky z těchto drahých kamenů. 

A proto podvodníci dotáhly podobu falzifikátů téměř k dokonalosti, a je proto velmi obtížné rozeznat je od pravých minerálů.

Častým omylem je, že sytější barva automaticky určuje pravost kamene

Některé druhy minerálů jsou přirozeně velmi světlé, a objeví-li se na trhu v tmavším provedení, zpravidla nejsou pravé. Před nákupem minerálů je proto dobré seznámit se s barvou, která je danému minerálu vlastní.

Dalším ukazatelem pravosti může být kresba. Při koupi minerálových korálků, které jsou pověstné právě pro svou kresbu, je vhodné ji podrobně prozkoumat.

Poznat pravost minerálu je možné i na omak

Pravý kámen je na omak studenější než sklo. Déle se v ruce zahřívá a déle naopak teplo drží. Pravý kámen také samozřejmě nejde zapálit, lisované drti nebo pryskyřičné náhrady v sobě ale mají nějaký druh pojiva, který hoří.

Stejně, jako většina padělaného zboží jsou i falešné minerály výrazně levnější než ty pravé

Cena je vždy dobrý ukazatel pravosti minerálů. Občas si může člověk vybrat konkrétní minerál, ale jeho cena je opravdu vysoká, a proto se snaží najít levnější variantu. U levných minerálů si ale zákazníci nemohou být jisti jejich pravostí.

Stále více lidí pořizuje minerály na internetu

Jednoduchým pravidlem při nákupu online je nenakupovat od prodejců, u kterých se zákazníkovi něco nezdá, např. nízká cena.

Nárůst poptávky po minerálech v Česku stoupá

Drahé kameny a minerály fascinovaly člověka od pradávna. Už ve starém Egyptě a Mezopotámii věřili, že kameny ovlivňují fyzické i psychické pochody v těle.

Vyráběli z nich amulety, byly součástí lektvarů ochranných i posilujících.

Lidé věřili, že drahé kameny mají moc zahánět zlé síly, neštěstí, neduhy, chrání před uřknutím a pomáhají překonat těžká období života. V poslední době se lidé k síle drahých kamenů opět začínají obracet.

Většina Čechů sleduje horoskopy a více jak polovina jim věří

Stále více lidí chce nosit originální šperk, který navíc koresponduje s jejich osobností. K tomuto účelu jsou právě minerály ideální.

Jaká síla je připisována jednotlivým minerálům

- láska a dobré vztahy

jaspis pomáhá v rozhodování, růženín otevře srdeční čakru, červený korál dodá vášeň, ametyst přinese lásku, rodonit učí trpělivosti, bílý howlit učí mít rád sám sebe, dalmatin jaspis urovnává nesrovnalosti

- zlepšení koncentrace

mahagonový obsidián prohlubuje logiku, fluorit pomáhá při učení, sodalit zvyšuje sebedůvěru, bílý onyx pomáhá koncentraci, fialový pruhovaný achát podporuje paměť, karneol pomůže vytyčit cíle, leopardí jaspis zlepšuje organizační schopnosti

- dobrá nálada a koncentrace

akvamarín navozuje vnitřní klid, modrý howlit harmonizuje pocity, citrín dodává pocit bezpečí, láva ochraňuje majitele, opalit dodává stabilitu, angelit přináší pocity míru, avanturín dodává energii

- stres

černý pruhovaný achát snižuje úzkost, amazonit tiší emoce, červený pruhovaný achát pomáhá proti únavě, bílý korál navozuje pozitivní myšlenky, leopardí jaspis harmonizuje vztahy, modrý krajkový achát dodává energii, ametyst zvyšuje naděje

- sebedůvěra

vločkový obsidián pomáhá odolávat nepřízni, sodalit uklidňuje mysl, karneol dodává průbojnost, fluorit přináší zručnost, černý onyx léčí stará traumata, mahagonový obsidián uklidňuje psychiku, hematit dodává rozhodnost k činům

- strach a deprese

amazonit navozuje pocity klidu, tygří oko magenta vrací jiskru do života, pyrit dodává úlevu, citrín navozuje pocit bezpečí, černý onyx potlačuje fobie, lapis lazuli odhaluje vnitřní pravdu, modrý krajový achát léčí staré křivdy

- fantazie

citrín projasní mysl, láva prohlubuje fantazii, karneol dodává energii, dalmatin jaspis napomáhá představivosti, bílý korál prohlubuje logiku, malachit pomáhá se přizpůsobit, brekciový jaspis mění nápady v činy

- klidný spánek

hematit navozuje pocit bezpečí, lapis lazuli uklidňuje mysl, šedý jaspis dodává hezké sny, ametyst pomáhá s nespavostí, červený korál zahání noční můry, křišťál podporuje hluboký spánek