6 faktů o únikových hrách, které jste určitě nevěděli

úniková hra
6 faktů o únikových hrách, které jste určitě nevěděli

Únikové hry by v dnešní době neznal jen málokdo. Jsou populární a lákají čím dál více lidí, čemuž se vlastně ani nelze divit. Únikové hry představují dobrodružství, kloubí v sobě napětí i strach, vyžadují logické myšlení a práci v týmu. To všechno z nich dělá obrovské lákadlo. I když možná víte, co znamená pojem úniková hra, jste si opravdu jistí, že o tomto boomu současnosti víte úplně všechno? Možná totiž ne!

Fakt číslo jedna: únikové hry jsou původem z Japonska

Věděli jste, že první nápad na únikovou hru vznikl právě v Japonsku? Kdo by to byl řekl, že za tímto hitem stojí právě země vycházejícího slunce, viďte? 

Fakt číslo dva: Evropa má nejvíce únikových her

V porovnání s jinými částmi světa má Evropa co do počtu únikových her jasně navrch. I to možná někoho překvapí, protože Evropa na celé čáře porazila například Ameriku nebo Asii. V Evropě se tedy únikovým hrám opravdu daří dobře.

Fakt číslo tři: první únikové hry byly online

A teď schválně: mysleli jste si, že únikové hry měly od samého začátku ten samý koncept a podobu, jakou u nich známe v současné době? Ale kdepak! Úplně první únikové hry totiž byly virtuální, což se od těch současných dost liší. U vůbec prvních únikových her tak hráči řešili hádanky a záhady online, naopak nyní představují velkou zábavu hry typu Zloději snů.

Fakt číslo čtyři: nejkratší a nejdelší únikovka

Tak schválně! Kde si myslíte, že najdete nejdéle trvající únikovou hru vůbec? Tipli byste si, že je to v Athénách, kde jedna hra trvá celkem 3 hodiny? Naprostým opakem je poté Řecko, kde jedna únikovka trvá pouhých 5 minut.

Fakt číslo pět: nejlevnější a nejdražší hra

U kategorie „nej“ ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát však zajímavost o tom, která úniková hra je nejdražší a která nejlevnější. Nejdražší úniková hra je v Dubaji a stojí 41 dolarů na osobu. Nejlevnější je poté v Indii, kde se za osobu platí pouhé 4 dolary.

Fakt číslo šest: 450 vs 1800

Že vám ta čísla nic neříkají? Tak si počkejte na vysvětlení! Zatímco v roce 2015 bylo v USA jen 450 únikových her, o dva roky později se počet více jak ztrojnásobil a ze 450 her nakonec bylo her 1 800. A to je raketový vzrůst!