Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Recyklování papíru je jen módní záležitost, přírodu vůbec nešetří - ZSTYL.CZ

Recyklování papíru je jen módní záležitost, přírodu vůbec nešetří

recyklace papíru
Recyklování papíru je jen módní záležitost, přírodu vůbec nešetří

Stále více společností se prezentuje faktem, že podporuje ochranu přírody využíváním recyklovaného papíru. Ve skutečnosti je však proklamovaná ekologičnost znovu zpracovaného papíru pouhou chimérou. Nejenže proces recyklace není ekologický. Pro životní prostředí je dokonce vysoce neohleduplný.

Recyklace papíru životnímu prostředí škodí

Společnosti i jednotlivci by měli využívat zdravý rozum a nemalovat svět na zeleno jen z titulu módní záležitosti. Naopak. Měli by si uvědomit, že výroba xerografického papíru ze sběrového nikdy nebyla k životnímu prostředí šetrná. Technologie odstraňování tiskařských barev je energeticky nesmírně náročná a vzniklý odpad se pak draze spaluje jako velmi nebezpečný. Dalším rizikem procesu recyklace je vysoká prašnost. Celulózová vlákna jsou totiž opakovaným rozemletím pro výrobu papíroviny narušena. Kvůli celulózovému prachu se rychleji zanášejí stroje, zkracuje se rovněž životnost mechanických částí tiskáren a kopírek.
Recyklování papíru spočívá do jisté míry v rámci úspory přírodních zdrojů, ale i tento aspekt je přinejmenším diskutabilní. Dosud nikdy totiž nebylo v Evropě tolik lesních ploch jako v současnosti. Celá řada papíren má navíc v posledních letech závaznou povinnost - musí vysadit více nových stromů, než kvůli výrobě papíru vytěží.

Recyklovaný papír je dražší než prvovýroba, navíc jej nelze archivovat

Velká část firem volí recyklované papíry, protože mají dojem, že tím ušetří náklady. Opak je však pravdou. Proces recyklace je tak energeticky náročný, že je ve výsledku papír z prvovýroby levnější. Pokud pomineme estetické hledisko bělosti, které xerografickému papíru schází, existuje celá řada jeho dalších nevýhod.

Papíry z prvovýroby jsou podle kvality svého zpracování opatřeny různými piktogramy a ISO značkami, jako například TCF a ECF. Tyto označují, že se při jejich výrobě neužil chlor, nebo byl použit jen v minimálním množství. Toto označení ani charakter u recyklovaného papíru bohužel nenajdeme. Navíc je bílý papír z prvovýroby obvykle opatřen označením ColorLok, což garantuje rychlé schnutí barev po tisku, jejich ostrost a také sytost. Na rozdíl od recyklovaného papíru lze tedy provádět například rychlý oboustranný tisk. Pak je také vhodné si uvědomit, že recyklovaný papír a informace na něm uvedené nelze dle ISO 9706 nijak archivovat. Nesplňuje totiž požadované technické podmínky pro dlouhodobé uchovávání.

Rozhodně je však třeba podporovat využití recyklovaného papíru tam, kde to má opravdu smysl. Jedná se například o výrobu kartonu a lepenky. Rovněž lze hovořit o zpracování papíru na archivační a balicí potřeby či hygienu. Zde se jedná zejména o toaletní papíry či jednorázové ručníky. 

Pro firmy je recyklovaný papír odpustkem za jejich podnikání

Recyklovaný papír požadují a nakupují vesměs dvě kategorie zákazníků. V první řadě jsou to lidé, kteří věří, že dělají něco pro životní prostředí. Ve druhé pak firmy se špatným svědomím, které do svých materiálů potřebují zařadit výrazná prohlášení o své společenské odpovědnosti. Používání recyklovaného xerografického papíru je tak v podstatě formou odpustku za jejich předmět podnikání.
Celkově se však v poslední době množství společností, které požadují nákup recyklovaného papíru, snižuje. Možná již poznaly jeho technické nevýhody. Nebo je ve výsledku odradila aktuální cena, která již není zatížena nižší sazbou DPH. Tak či tak, podle mého názoru je to jen dobře.

Autor komentáře: Martin Holoubek, zástupce obchodního ředitele společnosti Activa