Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Teplý podzim láká ke sportu, dávejte však pozor na zranění! - ZSTYL.CZ

Teplý podzim láká ke sportu, dávejte však pozor na zranění!

Bolavý kotník
Teplý podzim láká ke sportu, dávejte však pozor na zranění!

Výlety, turistika i procházky – barvy podzimu lákají do přírody. Ti zimomřivější nejspíš dají přednost indoor aktivitám ve fitku a nepřebernému množství různých cvičení. Obojí však sebou nese riziko různých úrazů a poranění. Buďte proto opatrní a nepřeceňujte své síly, aby vám sport přinášel jen radost a ne bolest a starosti.

Koho úrazy ohrožují nejčastěji? Jednoznačně začátečníky. Nešvary sportovců se projevují právě u nich - podceňují rizika a přeceňují své síly. Ale i zkušený “profík” může přijít k úhoně.

Při jakékoliv sportovní aktivitě se může stát úraz. Nejběžnější jsou poranění svalů a šlach. Zranění se nevyhýbá ani kloubům, kterým hrozí podvrtnutí (vykloubení) nebo zhmoždění. V tomto případě jsou poraněny měkké tkáně v okolí kloubu. Dodržováním několika základních zásad je možné riziko poranění snížit.  

A jak na to?

- Nepřežeňte start - pokud se rozhodnete začít s novým sportem nebo jakýmkoliv tréninkem, postupujte pomalu. Dejte tělu prostor k tomu, aby se adaptovalo a na novou aktivitu si mohlo pomalu zvykat.

- Nepřeceňujte své síly - Zvažte, zda je vaše fyzická kondice pro určitý sport dostatečná. Pokud se dostaví celková únava, vaše koncentrace se prudce snižuje, zde riziko úrazu nebezpečně stoupá.

- Nepodceňujte signály vlastního těla - zapomeňte na to, jaké výkony podávají ostatní a zaměřte se především na to, jak na zátěž reaguje vaše tělo.

- Dbejte na pravidelnost - pokud kvůli počasí nemůžete delší dobu trénovat, dejte si občasnou průpravu ve fitku. Pravidelný pohyb zpevňuje tělo, které je díky tomu odolnější a navíc možná objevíte nějaký nový zajímavý typ cvičení.

- Střídejte různé typy cviků - kombinujte takové cviky, které nezatěžují pouze stejné skupiny svalů a kloubů, ty totiž přetížíte a ostatní zůstanou bez povšimnutí.

- Respektujte hranici, kdy je sportování přínosné - nepřepínejte své síly, pokud jste unaveni, dejte si pauzu a odpočiňte si, po krátké přestávce a nabrání sil si sportování o to víc užijete.

V případě, že se vás bolest nebo zánět přeci jen zmocní, můžete použít například přípravek Aulin gel. Jeho léčivou látkou je nimesulid, což je nesteroidní antirevmatikum dlouhodobě používané lékaři i lékárníky v léčbě bolesti pohybového aparátu . Přináší rychlou úlevu od bolesti, obsahuje navíc speciální transportní látku Transcutol pro maximální podporu prostupu kůží na místo účinku. Je velmi šetrný k pokožce, nevysušuje a nedráždí a nezanechává mastný pocit na kůži. Přesto neignorujte varovné signály bolesti a únavy, nemusí se vám to vyplatit.

Myslete na budoucnost – snižte riziko artrózy na minimum

O artróze neboli zánětu kloubů se dá hovořit jako o jedné z civilizačních chorob. Na jejím vzniku se významnou měrou podílí životní styl: bohatá a tučná strava, která způsobuje obezitu, nedostatek kvalitního pohybu, nebo naopak nepřiměřená či jednostranná fyzická zátěž. Vrcholový sport kloubům rovněž neprospívá. Předpokladem pro artrózu tedy nejsou pouze genetické dispozice, významný vliv na toto zánětlivé kloubní onemocnění mají také prodělané sportovní úrazy. Dbejte proto o zdraví svých kloubů, zatěžujte je přiměřeně – zdraví máme jen jedno.

 Sport