Výtečný zdroj energie pro metabolismus mozku, snížení vysokého krevního tlaku a vysoké srdeční frekvence - to a mnohem více zvládnou omega-3 mastné kyseliny. A proto byste na ně neměli zapomínat. Kdy? Po celý život.
Ještě před narozením
Nejdůležitější fází pro zdravý vývoj dítěte je prenatální období. O dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin je třeba pečovat již v těhotenství. Pozitivní efekt má na zdraví dítěte i matky. Podle nových studií má DHA vliv například na dětskou obezitu, kognitivní funkce, imunitu, ale i IQ u dětí.
Co na to děti?
V dětství probíhá vývoj mozku velmi rychle, pro kojence je nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin mateřské mléko. U odrostlejších dětí je třeba dbát na správnou výživu, vhodné jsou zejména různé typy olejů a pravidelné zařazení čerstvých ryb do běžného jídelníčku dítěte.
Zkouškové nemine žádného studenta
Zkouškové období je pro většinu studentů velmi stresujícím obdobím, pro většinu z nich znamená vypětí psychických i fyzických sil. Mezi časté potíže patří neschopnost koncentrace, stres nebo potíže s pamětí. Právě omega-3 mastné kyseliny jsou schopny podpořit mozkové funkce a koncentraci, jejich klinicky ověřenou kombinaci najdete například v přípravku Acutil, který zlepšuje nejen krátkodobý výkon mozku, ale je přínosný i z dlouhodobého hlediska.
V dospělosti pro pevné zdraví a prevenci
Omega-3 mastné kyseliny mimo pozitivního vlivu na mozek a kognitivní funkce zvyšují také imunitu, urychlují hojení ran, mají významný vliv na ochranu srdce a cév i na celou nervovou soustavu. Jedna z nejvýznamnějších omega-3 mastných kyselin - kyselina eikosapentaenová (EPA) má obzvlášť blahodárné účinky na srdce - zabraňuje shlukování krevních destiček v cévách, čímž snižuje riziko srážení krve v srdci a tím možnému infarktu.
Ve stáří
Pozitivně působí omega-3 mastné kyseliny na optimální stárnutí mozku, mohou mít také vliv na snížení rizika nebo oddálení vzniku demencí včetně Alzheimerovy choroby. „Největší pozitivní efekt na kognitivní funkce stárnoucích jedinců byl prokázán v případě substituce omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami. Obdobné důkazy svědčí i pro kladné působení kyseliny listové, vitaminu B12 a ginkgo biloby,“ uvádí ve svém odborném článku profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc